مقیاس هوش وکسلر برای کودکان - ویرایش پنجم (WISC-V)

مقیاس هوش وکسلر، ابزار بالینی جامعی است برای ارزیابی هوش کودکان 6 تا 16 سال و 11 ماه، که به طور انفرادی اجرا می شود؛ در این ویرایش نسبت به نسخه قبلی (مقیاس هوش وکسلر برای کودکان ویرایش چهارم (Wechsler 2003 Wisc-IV تعدادی خرده آزمون‌ جدید برای سنجش دقیق تر هوش، شیوه کاربری متفاوت و نمره های شاخص برای استفاده بالینی بیشتر به آن اضافه شده است؛ همچنین تغییرات عمده جدیدی از جمله هنجارها، خرده آزمون های فراوان، نمره های شاخص، اصطلاح های علمی و فنی، شیوه نمره گذاری در آن اعمال شده است؛ و نیز تحلیل نرم افزاری داده ها برای توسعه کاربرد مقیاس، سهولت استفاده و تضمین صحت نتایج داده شده است.

نسخه پنجم وکسلر کودک، با ادغام پژوهش های جدید راجع به هوش، رشد شناختی، رشد عصبی، علوم عصب شناختی و فرایندهای مهم یادگیری بر ویرایش قبلی خود ممتاز است.

خرده آزمون های این نسخه را می‌توان به سه طبقه کلی گروه بندی کرد:

اصلی: ده خرده آزمون اصلی برای توصیف جامع و ارزیابی توانائی هوشی پیشنهاد می‌شود که هفت خرده آن برای بدست آوردن مقیاس کلی هوشبهر کافی است.

ثانوی: شش خرده آزمون ثانوی را می‌توان علاوه بر خرده آزمون های اصلی برای تدارک نمونه‌گیری وسیع‌تر از عملکرد هوشی اجرا کرد تا اطلاعات بیشتری برای تصمیم‌گیری بالینی حاصل شود.

مکمّل: پنج خرده آزمون مکمّل را می‌توان برای تدارک اطلاعات بیشتر راجع به توانائی های شناختی دیگر اجرا کرد که در صورت نیاز بالینی به کار می رود.

نرم افزار همراه این مجموعه با بکارگیری اساتید مجرب و آخرین متدهای نرم افزاری و سخت افزاری تهیه شده تا ضمن سهولت اجرا و نمره گذاری آزمون (با توجه به پیچیدگی و زمان بر بودن تحلیل)، صحت نتایج را تضمین نماید.

لازم بذکر است این آزمون و نرم افزار آن برای اولین بار در ایران تولید شده و دارای امکانات زیر می باشد:

1- دارای کلیه مجوزات لازم از مراجع ذیربط

2- امکان تبادل اطلاعات و داده ها با سرور به منظور بهینه سازی داده ها

3- امکان به روز رسانی هنجارها به تفکیک استان در بازه های زمانی مشخص

4- امکان صدور و ورود نسخه پشتیبان به محیط های آماری جهت تحلیل بیشتر

5- امکان گزارش گیری های پیشرفته و سفارشی

6- امکان بایگانی با جستجوی پیشرفته و سفارشی

7- پشتیبانی پیشرفته و آنلاین

ورود و ثبت نام بازگشت

کلیه حقوق مادی و معنوی این مجموعه متعلق به وب سایت روان سنجی می باشد. پشتیبانی توسط آی هوش